Historie a současnost

 

Historický pohled na sobotínský zámek

 

 

Všechny nejdůležitější historické milníky vzniku sobotínského zámku se odehrávaly v 19. století.

 

Na místě dnešního zámku stála v roce 1811 původně továrna na kovové zboží, kterou měl od státu pronajatou Andreas Eisenbach, přesídlenec z Podgorze v Haliči, a který se v souvislosti s napoleonskými válkami orientoval na výrobu zbraní palných i chladných. Továrna v roce 1819 vyhořela, byla však znovu postavena a dál provozována pod názvem  K. u k. Stahl und  Metallwarenfabrik des Andreas Eisenbach.

 

Roku 1833, po Eisenbachově smrti, koupil továrnu majitel panství Loučná, hrabě Antonín Bedřich Mitrovský a na jejím místě v roce 1834 pravděpodobně postavil zámeček.

 

Po smrti hraběte Mitrovského v roce 1842 byly roku 1844 sobotínské železárny prodány i s celým sobotínsko-loučenským panstvím bratrům Kleinovým, kteří pokračovali v rozvoji tohoto již dříve uspěšného podniku. Bratři Kleinové se díky svému úsilí v rozvoji železničního průmyslu zapsali významným způsobem do historie průmyslové revoluce a Sobotín se tak stal důležitým průmyslovým centrem na území rakousko-uherské  monarchie.

 

Díky výhodné poloze v blízkosti železáren začaly generace bratří  Kleinů od roku 1844 budovat sobotínský zámek do podoby známé před její dnešní rekonstrukcí. Zámek byl postupně přestavěn do romantického vzhledu. Současně se stavbou zámku byl rozšířen i původní rybníček na velký okrasný rybník a přilehlé pozemky byly přeměněny na přírodní park, ve kterém byly vysazeny exotické dřeviny jako jedle plstnatoplodá arizonská, jírovec žlutý, dub velkoplodý, jedle kavkazská, líska turecká, platan východní, smrk ajanský atd. Byl zbudován velký skleník a park byl osazen kašnou, litinovými sochami a dalšími uměleckými artefakty vyrobenými v kleinovských železárnách. Přestavba zámku a exteriérů v éře majitelů z rodu Kleinů, byla dokončena v roce 1892. 

 

Zámek byl po roce 1945 využíván pro účely Lesnického výcvikového střediska a kuchařské a číšnické učňovské školy.

 

Od roku 1967 byl majitelem zámku Důl Dukla Havířov, který jej v sedmdesátých letech 20. století využíval jako rekreační středisko. Během sedmdesátých let přibyly k sobotínskému zámku další budovy určené k pořádání větších akcí a svým provedením odpovídaly tehdejšímu pojetí architektury objektů společenského a kulturního vyžití.

 

Přestavba zámku z let 1989 – 1991 zaznamenala jen dílčí modernizaci za účelem poskytování kvalitnějších hotelových služeb. Rybník byl změněn na přírodní koupaliště a v parku bylo zřízeno minigolfové hřiště.

 

V roce 2012 se novým majitelem stala rodina Hrochova z Bludova. 

 

 

Současné dění na sobotínském zámku

 

Majitelem byl formulován záměr přebudování dlouhodobě neudržovaného zámku na luxusní zámecký hotelový resort s širokou nabídkou služeb nejvyšší kvality a rozsahu. Zámecký areál prošel od roku  2012 komplexní a náročnou přeměnou. Budova zámku byla zrekonstruována a zcela originálním způsobem architektonicky a stavebně dořešena tak, aby poskytovala dokonalý komfort a luxus svým návštěvníkům. Významně byly rozšířeny ubytovací a restaurační kapacity. Byly rekonstruovány rozsáhlé sklepní prostory a podzemní chodby, které navzájem propojily zámecký Hotel Klein, Wellness & spa hotel Sidonie  a nově postavený Sport & family hotel Josef, jako tři nosné budovy resortu s architektonicky sjednocenými exteriéry. Součástí resortu je také Pivovar Albert, Motorest Permoník a další objekty, jejichž využití je teprve plánováno.

Hotel Klein byl v exteriéru a interiéru koncipován jako romantický zámecký hotel s důrazem na odpovědnost vůči slohovému tvarosloví a pracovním postupům u jednotlivých uměleckých řemesel. Při přestavbě byly použity výhradně kvalitní materiály a většina objemu řemeslných prací byla pouze ruční. Interiér zámku byl navržen v několika základních historizujících slozích, které navázaly na zachované prvky z kleinovské éry. Mezi nejzajímavější dochované interiérové prvky na zámku patří dřevěné kazetové stropy, dveře, obložení stěn, kastlová okna, barokní krbová římsa, schodiště, mosazné montury atd. Předlohou pro výrobu kopií mobiliáře byly dobové originály ze soukromých archívů a jejich výroba byla realizována u specialistů na zámecké interiéry. Jednotlivé místnosti byly vybaveny původním mobiliářem, věrnými kopiemi historických předloh a nově pořízenými starožitnými předměty dobové interiérové kultury. Hotel disponuje dvojitou restaurací s výhledem do parku a na okrasný rybník. V restauraci jsou dva původní kazetové stropy a barokní bar. Stěny zdobí zlacené konsolové lampy a dobové olejomalby. Stolový a sedací nábytek je vyroben dle návrhu na míru. Vstupní hala hotelu je zařízena v pseudorenesančním slohu a je ozdobena dřevěným vstupním portálem s kazetovým ostěním, zlacenými svítidly na stropě a stěnách, dřevořezbou rodového znaku Kleinů a původním zrestaurovaným sousoším svatého Huberta s jelenem v životní velikosti. Toto vzácné sousoší bylo vyrobeno v kleinovských slévárnách a bylo umístěno v podélné ose haly na jejím konci jako symbol a upomínku na kleinovské období zámku. Vedle haly je na jedné straně recepce v neogotickém anglo-německém stylu, s norimberským lustrem a symbolikou rodu Kleinů, na straně druhé je neogotická vinárna s krbem v loveckém lobby baru. Vinárna má mohutné původní obloukové stropy a je osazena dvěma bary a mnoha loveckými trofejemi. Nábytek i bary jsou ručně vyrobeny na míru z mahagonového masivu. Do prvního patra vede původní schodiště ozdobené konsolovými lampami, bohatě provedeným kovaným zábradlím, původními loveckými trofejemi, zlacenými vázami a historickými obrazy. Schodiště ústí do chodby tvaru L s kazetovým obložením stěn, obrazy a původní barokní krbovou římsou navýšenou vojenskou trofejí jako odkaz na prapůvodního majitele zámku, zbrojaře Andrease Eisenbacha. Z chodby je velkými okny výhled na nádvoří a na protilehlé straně je řada původních dveří vedoucích do svatebního salonku a do devíti luxusních apartmánů s interiéry z různých slohových období, pojmenovaných po nejvýznačnějších členech rodu Kleinů. V druhém patře, kam schodiště pokračuje, je 9 historicky stylizovaně vybavených pokojů a jeden apartmán s výhledy do všech stran zámku. Zámeckou budovu korunují architektonicky originálně pojaté „Sluneční lázně Marie“ s výsuvnou zasklenou terasou určenou k intimnímu slunění a s výhledem do velké dálky na všechny světové strany.


Wellness & spa hotel Sidonie vznikl komplexním přebudováním společenské budovy postavené v sedmdesátých letech 20. století ve stylu socialistického realismu. Budova byla opláštěna přírodním kamenem a obehnána úzkou pochozí terasou. Střecha byla osazena vikýři a břidlicovými taškami stejně jako zámek. Byl přeložen hlavní vchod, aby byla veřejnost obsluhována s ohledem na komfort klientů v sousedství zámeckého hotelu. V suterénu wellness hotelu je budováno zařízení pro sportovní a oddychové vyžití, které zahrnuje 5 saun s ochlazovnami, vířivý bazén pro hydroterapii, pivní lázně a tři masážní a rehabilitační místnosti. V proskleném prvním patře s výhledem na zámek a jeho okolí je bazén o rozměrech 15x7 metrů, jeden vířivý bazén, a kavárna se zázemím. V druhém patře jsou dva kongresové sály s projekcí a se zázemím. Ve třetím patře je k dispozici 12 hotelových pokojů.


Sport&Family hotel Josef poskytuje ubytování ve 33 pokojích, moderní velkokapacitní restauraci, multifunkční sportovní halu, bowlingové dráhy s barem, sál pro stolní tenis, ricochet, 14 garáží a 28 parkovacích míst.


Pivovar Albert byl vybudován v těsném sousedství zámku. V suterénu je technologie na výrobu piva, do které je možno nahlédnout skleněnými průzory v podlaze pivnice v prvním přízemí. Součástí pivnice jsou měděné kotle a rustikální posezení s výhledem na zámek. V prvním patře se nachází nově vystavěné, moderně vybavené ubytování. Pivo z tohoto malého pivovaru má originální chuť a získalo si velmi rychle obdiv u svých konzumentů.


Motorest Permoník je umístěn v původní stavbě z 20. století u silnice na trase Šumperk – Rýmařov a poskytuje stravní kapacitu pro 70 hostů a venkovní posezení pro dalších 20 hostů. Interiér restaurace byl stylizován s odkazem na hornickou tradici z období, kdy byl zámek s motorestem v majetku Dolu Dukla. Parkoviště pojme 40 - 50 automobilů a spojuje motorest se Zámeckým resortem soukromou komunikací.


Zámecký resort Sobotín se v blízké budoucnosti rozšíří o adventure golf, lanové centrum, tenisové kurty, minizoo pro děti, automyčku a zajímavosti určené k navyšování zkvalitnění pobytu hostů zámeckého resortu.

 

 

Newsletter

Budeme Vás informovat o akčních nabídkách a připravovaných akcích. Stačí, když vyplníte svůj email.

100%
Recenze hostů

Prohlédnout resort
WEBCAMERU