Příjezd
Odjezd
Počet osob
Promo kód
Příjezd
Odjezd
Počet osob
Promo kód

O Resortu Sobotín

Místo jako stvořené pro výjimečné okamžiky

Vítejte v Sobotíně, v romantickém resortu v podhůří Jeseníků ležícím ve stejnojmenné obci mezi Šumperkem a největší dominantou Jeseníků – horou Praděd.

Více než jen hotel

Resort Sobotín se na pozemku o rozloze 15,5 hektaru může pyšnit hned několika unikátními objekty, z nichž je většina propojena podzemními chodbami. Je jím Wellness & Spa hotel Sidonie s jedinečnými wellness & spa prostory, Family & Sport hotel Josef s velkou krytou víceúčelovou halou, stylový pivovar Albert a v neposlední řadě přilehlý motorest Permoník stylizovaný s odkazem na hornickou tradici. Pomyslnou třešničku na dortu pak představuje pohádkový zámecký hotel Klein, jehož velkorysé prostory zrekonstruovaného zámku rodiny Kleinů vás přenesou do poloviny 19. století a okouzlí vás nejen převládajícím historickým slohem, ale také důmyslným propojením dobových prvků s moderními technologiemi. 

Místo, kde se snoubí krásy přírody s bohatou historií

Resort obklopuje rozsáhlý zámecký park osázený exotickými stromy a dřevinami, rybník, velké okrasné jezírko a přírodní, příjemně šumící potok. Celkový ráz prostředí tak vytváří jedinečně poklidnou a romantickou atmosféru. Sobotín je proto ideálním místem pro rodinnou dovolenou, romantické líbánky, ale i pro konání velkých rodinných oslav, zahradních party, svateb, nebo netradičních firemních akcí. Architektura všech staveb, které se v resortu nachází, navazuje na rozmanitou historii, kterou toto pohádkové místo má.


A teď už k samotné historii

Historie Sobotína je obdobně jako u většiny okolních obcí spjata zejména s těžbou železné rudy. V 19. století byla důležitým centrem průmyslové revoluce, a právě toto období patří mezi nejdůležitější milníky vzniku sobotínského zámku. Na jeho rozvoji se podílel nejvíce klan bratří Kleinů, po kterých nese dnešní zámecký hotel hrdě své jméno a kteří se svou neuvěřitelnou pílí, kreativitou a podnikatelským duchem vypracovali na nejvlivnější magnáty tehdejší monarchie, díky čemuž se jim jakožto obyčejným občanům dostalo povýšení do šlechtického stavu.


Na vlně století páry

Od továrny na kovové zboží až po romantický zámek

Na místě dnešního zámku stála v roce 1811 továrna na kovové zboží, kterou měl od státu pronajatou Andreas Eisenbach, který se v té době v souvislosti s napoleonskými válkami orientoval na výrobu palných i chladných zbraní. O několik let později továrna vyhořela a došlo k jejímu znovuobnovení. Po smrti Eisenbacha koupil v roce 1833 továrnu hrabě Antonín Bedřich Mitrovský, který zde vybudoval velký podnik na zpracování železa. 


Hrabě ale o pouhých devět let později umírá a sobotínské železárny kupují společně s celým panstvím bratři Kleinové. Ti se díky svému úsilí v rozvoji železničního průmyslu zapsali významným způsobem do historie průmyslové revoluce a spolu s nimi i Sobotín, který se stal důležitým průmyslovým centrem rakousko-uherské monarchie. 

Díky výhodné poloze v blízkosti železáren začaly generace bratří Kleinových budovat z někdejší zbrojovky zámek, a to až do podoby známé před rekonstrukcí v roce 2012. Zámek byl postupně přestavěn v romantickém duchu, byl rozšířen původní rybníček, přilehlé pozemky byly přeměněny v okrasný park plný exotických dřevin, byl zbudován velký skleník a park byl osazen kašnou, litinovými sochami a dalšími uměleckými artefakty vyrobenými v kleinovských železárnách. Přestavbu dokončili v roce 1892.

Zámek Sobotín jako rekreační areál

Potenciálu zámku využil již Důl Dukla Havířov

Toho, že by mohl zámek najít využití jako ubytovací zařízení, se ujal poprvé Důl Dukla Havířov, a to v 70. letech 20. století, kdy jej začal provozovat jako rekreační středisko. K zámku přibyly další budovy určené k pořádání větších akcí a areál tak byl využíván zejména ke společenskému a kulturnímu vyžití. V letech 1989–1991 došlo k drobné modernizaci za účelem poskytování kvalitnějších hotelových služeb. Rybník byl přeměněn na přírodní koupaliště a v parku vzniklo minigolfové hřiště. K největšímu průlomu pak došlo v roce 2012, kdy se novým majitelem sobotínského areálu stala rodina Hrochova z Bludova. 

Komplexní přeměna Sobotína pro dokonalý komfort návštěvníků

Rodina Hrochových vytvořila unikátní resort s rozmanitou nabídkou služeb

Noví majitelé přišli s poněkud velkolepým projektem. Od roku 2012 započali rozsáhlou rekonstrukci celého objektu. Budovu zámku zcela zrekonstruovali a architektonicky a stavebně ji dořešili tak, aby poskytovala dokonalý komfort svým návštěvníkům. Vznikl romantický zámecký hotel snoubící zachované prvky z kleinovské éry dokonale se doplňující s vizemi a duchem rodiny nových majitelů.